Witamina D w opalaniu i jej rola
W tym wpisie chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na to, jak istotnym czynnikiem dla naszego zdrowia jest witamina D, a tym samym słońce. Opalanie to nie tylko forma poprawy wyglądu. To sposób na walkę z wieloma chorobami i poprawę kondycji psychicznej, o którą w dobie pandemii należy szczególnie dbać. Uwaga, będzie spora dawka wiedzy… 🙂
Słoneczna witamina D
Witamina D3 nie bez powodu zyskała miano “słonecznej witaminy”. Stało się tak, ze względu na to, że jest produkowana przez organizm człowieka dzięki promieniowaniu światła słonecznego. Nie wszyscy wiedzą, że dla zachowania odpowiedniego poziomu witaminy D3, niezbędne jest promieniowanie UVB, które może zapewnić aż 90% zapotrzebowania na ten składnik. Faktem jest, że bez słońca nie jesteśmy w stanie pozyskać wystarczającej ilości witaminy D3. Z tego powodu, dla własnego zdrowia należy łapać promienie słoneczne maksymalnie często — na powietrzu i w solarium.
Dlaczego warto dbać o odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie?
Największym zagrożeniem płynącym z niedoboru witaminy D3 w organizmie są choroby układu kostnego, przyzębia oraz układu krążenia. Odpowiedni poziom witaminy D3 wspiera odporność oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Słoneczna witamina jest niezbędna do przyswajania wapnia i fosforu, które stanowią budulec zdrowych kości i zębów. Czy wiedzieliście, że ma aż tak duży wpływ na nasz organizm?
Źródła witaminy D
Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie “wyprodukować” aż 90% zapotrzebowania na witaminę D3. Jej naturalna synteza ma miejsce w zewnętrznych warstwach skóry i zachodzi w związku z działaniem promieniowania ultrafioletowego (UVB) pochodzącego ze światła słonecznego. Aby produkcja ruszyła, a niedobory zostały uzupełnione, niezbędna jest regularna ekspozycja słoneczna (odkrywająca minimum 18% ciała).
Niestety przy dzisiejszym trybie życia, ze względu na pracę i ilość czasu spędzanego pod dachem — większość z nas nie ma możliwości korzystania z wielu kąpieli słonecznych, a tym bardziej tych regularnych. Sytuacji nie poprawia również szerokość geograficzna, w jakiej żyjemy i czynniki atmosferyczne (smog, zachmurzenie). Słońca jest po prostu w naszym życiu zbyt mało. Nawet w okresie wiosenno-letnim. W efekcie u większości społeczeństwa odnotowuje się niedobory witaminy D3, a ilość chorób oraz powikłań stale rośnie. Z tego powodu warto wspierać się regularnymi wizytami w solarium w okresie jesienno-zimowym. W cieplejszych miesiącach roku łączyć odwiedziny salonów solaryjnych z ekspozycją na powietrzu.
Zalety suplementacji naturalnej to brak ryzyka przedawkowania, poprawa nastroju oraz walory estetyczne – piękna opalenizna.
Pozostałe 10% zapotrzebowania — czyli znaczną mniejszość, mogą dostarczyć organizmowi suplementy oraz odpowiednia dieta. Trzeba jednak pamiętać, że słoneczna witamina występuje w żywności w bardzo niewielkich ilościach. Do pokarmów, które są w nią bogate, można zaliczyć: oleje z wątroby ryb, ryby morskie oraz margaryny. Mniejsze ilości zawierają: jaja i nabiał, podroby, drób oraz pieczarki. Stosowanie suplementów diety również nie wystarczy. Te produkty mogą jedynie wesprzeć utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D3 w organizmie.
Dla dociekliwych: proces syntezy witaminy D3
Synteza witaminy D3 – tworzenie się prowitaminy D3 to efekt działania promieni ultrafioletowych z Pasma B (290-315 nm). Jest to proces, który polega na zniszczeniu cząsteczki pochodnej cholesterolu i nadaniu jej innej formy, którą nasza wątroba jest w stanie w razie zapotrzebowania przetworzyć w bezpieczny i naturalny sposób na aktywną formę witaminy D3. W kolejnym procesie, odbywającym się w nerkach, aktywna forma witaminy D3 przetwarzana jest na jeszcze bardziej aktywną zwaną karcytriol. To on steruje pracą większości naszych genów.